Atrium Artists- list of artists exhibiting at the Atrium Gallery

ATRIUM GALLERY ARCHIVES

Paradise Palms Golf Course - Cairns

A COLLECTION OF ARTISTS & WORKS FROM SOME PREVIOUS ATRIUM EXHIBITIONS

 

Use "Search Page" for particular Artist (View Menu - Find) - Click Artist's name for pics where underlined

ARTIST

MEDIUM

EXHIBITIONS

Lone White

Ceramist

Prior to Atrium opening-1999

Sherril Inwood

Painter

 

Cor and Jan DeVeth

Ceramists

 

"Dusty" Bob Prickett

Sculptor

 

Chris George

Ceramist

 

Mollie Bosworth

Ceramist

 

Keith Silson

Ceramist

 

Mark Burton

Painter

Formal Opening -Nov/99-Jan/00

Kevin Mayo

Painter

 

Micah Doran

Sculptor

 

Denise Grinter

Ceramist

 

Cor & Jan De Veth

Ceramists

 

Anne-Marie Prince

Ceramist

 

Bruce Duncan

Photographer

Jan - March 2000

Jo Hardie

Ceramist

 

Ken Ison

Ceramist

 

Regan O'Neil

Acrylic - Artist

 

Margaret Mackedie

Ceramist

 

Prue Crome

Ceramist

 

Wendy Handley

Ceramist

25 - March - 26May - 2000

Judy Richards

Sculptor

 

Denise Rodgers

Ceramist

 

David Jones

Sculptor

 

Joanne Walker

Watercolourist

 

Sylvia Watts

Mixed Media

 

Judith Bohm Parr

Glass Artist

27 May - 28 July 2000

Kim Murphy

Acrylic Artist

 

Pam Schulz

Multi Mediums Artist

 

Christina Frechini

Ceramist

 

Nori Lindsay

Ceramist

 

Jana Irijadi

Ceramist

 

"Dusty" Bob Prickett

Sculptor

Friday 29 July - 28 September 2000

David James/Julienne Storrar

Ceramist/Decorator

 

Elizabeth Kay Maguire &

Ceramicist

 

Jennie Scott

Ceramicist

 

Graeme Draper

Acrylic Artist

 

Connie Rovina

Indigenous Artist

 

Dawn Urquhart

Ceramist

Saturday 30 Sept. - 23 Nov. 2000

Virginia Ransom

Acrylic Artist

 

Sally Gazzard

Stained Glass Artist

 

Carol Coates

Textile Artist

 

Beth Culanti

Textile Artist

 

Christine Archer

Textile Artist

 

Tamniab Chuawiwat

Ceramist

 

Ken Ison

Ceramist

 

Ludij Peden

Watercolour Artist

Saturday 24 November- 26 January 2001

Jenuarrie

2D & 3D Ceramist

 

Olga Kapitan

Sculptor

 

Shireen Talibudeen

Ceramist

 

Wendy Handley

Ceramist

 

Bronnie Nagle

Ceramist

 

Terry Eager

Glass Artist

 

Woodinda (Shane Wallace)

Indigenous Painter

Saturday 27 January - 30 March 2001

Les Jensen

Photographer

 

Lorraine Veigel

Ceramist

 

Ted Srachen

Ceramist

 

Hugh Martens

Ceramist

 

Anna Garland

Acrylic Artsist

 

David Clode

Mixed Media Artist

 

Pam Carey

Ceramist

 

Meridith Moreau

Ceramist

 

Lone White

Ceramist

 

Jennie Scott

Ceramist

 

Alex Reardon

Watercolour Artist

Saturday 26 May - Friday 28 July 2001

Rose Corey

Acrylic Artist

 

Carol Liang

Ceramist

 

Julie Hardiman

Ceramist

 

Darryl Ely

Sculptor

 

Tony Anderson Clemence

Sculptor

 
Barbara Imgraben Mixed Media Artist Saturday 30 July - Friday 28 Sept 2001
Freya Horn Illustrationist (works on Silk)  
Linda Barret Oil/Acrylic Artist  
Ellen Terrell Ceramist  
Deborah Nunn Ceramist  
Rennae Pennicuik Ceramist  

Debra Eldemire

Ceramist

 

Michael Scott

Glass Artist

Saturday 29 September-Thursday 29 Nov.2001

Kathleen Cecolini

Acrylic Artist

 

Tanya Ashworth

Graphic Artist

 

Liza Carey

Emerging -Oil Artist

 

Margaret Mackedie

Ceramist

 

Seri Davis

Emerging Artist

Saturday 1 December 2001- Thursday 31 January 2002

Melissa Karydas

Acrylic and Oil Artist

 

Ruth Schafer

Acrylic and Oil Artist

 

Mollie Bosworth

Ceramist

 

Jan Dunstan

Ceramist

 

Jon Williams

Sculptor

 

John Tindal

Ceramist

Saturday 2 February - Thursday 21 March 2002

Jenny Valmadre

Ceramist

 

Eric Imeson and Carol Capalija

Glass Artists

 

Joan Maccarone

Artist Oils/Watercolor

 

Ian Horn

Painter and Fabric Artist

 

Helen Low

Multi Medium Artist

Saturday 23 March 2002- Thursday 23 May 2002

Prue Crome

Ceramist

 

Adrian McGlusky

Multi Medium Artist

 

Shaun Thedens

Sculptor

 

Raymond Valdes

Ceramist

 

Eden Bultreys

Multi Medium (Emerging Artist)

 

Beat Urfer

Multi Medium Artist

Saturday 25 May 2002- Thursday 11 July 2002

Monique Urfer

Multi Medium Artist

 

Jennifer Crellin

Multi Medium (Emerging Artist)

 

David James

Ceramist

 

Bob Prickett

Sculptor

 

Di Thompson

Ceramist

 
Josie Lowerson Timber Sculptor Saturday 13 July 2002- Thursday 5 Sept. 2002
Tony Williams Multi Medium Artist  
Jane Giles Multi Medium Artist  
Epi Dowling Emerging Artist  
Heather Cole Ceramist  
Jenny Vass Ceramist  
Ben Jenkins Multi Medium Artist Saturday 7 September- Thursday 17 Oct. 2002
Peter Kubli Multi Medium Artist  
Dionisia Panagopoulus Emerging Multi Medium Artis  
Joan Cleland Ceramist  
Christina Freschini Ceramist  
Ann Husek Ceramist  
Ellen Terrell Sculptor Ceramist Saturday 19 October- Thursday 5 Dec. 2002
Jacqueline Waters Ceramist  
Amanda Feher Sculptor/Painter  
Mary Haginikitas Painter  
Ceferino Sabatino Ceramist-Emergent Artist  

Mollie Bosworth

   
Meredith Moreau

Ceramist

Saturday 7Dec.-Thursday 6 March 2003
Jenny Scott

"

 
Ted Strachan

"

 
Dawn Urquhart

"

 
Lorraine Viegel

"

 
Lone White

"

 
Olga Kaptein

Sculptor

 
John Beasley

"

 
Judith Bohm Parr

Glass Artist

 
Terry Eager

Painter

 
Ilona Born "  
Diane Sant "  
Eula Jensen "  
Sylvia Watts "  
Connie Rovina "  
Regan O’Neil "  
Graeme Draper "  
Pam Schultz "  
Tanya Ashworth

Graphic Design Artist

 

Pam Carey

Ceramist

Saturday 8 March-to Thursday 12 June 2003

Ken Ison

Ceramist

 

Roland Nancarrow

Sculptor

 

  Joey Laifoo

Mixed Media

 

Anna Eglitis

Painter

 

Rehana Peters

Painter

 

Kai Hagberg

Jeweller

 

Julie Hardiman

Ceramist

Saturday 14 June to Thursday 4 September

Liz McGrath

Ceramist

 

Annette Tranter

Ceramist

 

John Andrews

Painter

 

Amanda Jones

Painter

 

Josephine Cabrill

Emerging 3D artist

 
  Jean Giarola Artist Saturday 6 September to 4 December 2003
Sharon Powell Ceramist  
Graham Boyton Ceramist  
Cheryl Bell Ceramist  
Denis Risley Sculptor  
Leon Coulson Emerging Ceramist  
Kerry Trapnell,Stevan Nowakowski, Kelvin Marshall,Rob Harris,Robert Fregona Photographers  
Seiji Yamauchi Multi-Media Artist Saturday 6 December to 4 March

2004

Matatia Warrior 2D Artist  
Teena Hughes Silk Artist/Textile Designer  
Julia Fulford-Kirby Ceramist  
Mecki Kracke Ceramist  
Bob Prickett Sculptor  
Joshua Percival Ceramist Saturday 6 March to 3 June 2004
Toni Rodgers Fibre Artist  
Jo Hardie Sculptor  
Claire Souter Painter, Oils  
Kerry Eaton Painter,Water Based  
Jacob Pilot Emerging Ceramist  
Ingrid Douglas Acrylic Artist

Saturday 5 June- 2 Sept 2004

Zoe Cole Emerging Artist  
Fiona & Trevor Norris Ceramists  
Angelika van Rooyen Ceramist  
Hans Nielsen Sculptor  
Cor and Jan de Veth

Ceramists

Saturday 4 September closes Thursday 2 December 2004
John Beasley Sculptor  
Linda Jackson Multi Media Artist  
Wendy Snape    
Una Stephensen Spinners, Weavers and Fibrecrafters  
Shiela Robersom    
Eileen Ball,    
Lyn Hebblewhite    
Chris Jakku,    
Sonja van Agten,    
Margaret Pollock    
Jennie Scott, Ceramists Saturday 5 Dec.2004-Thursday 1 March 2005
Raymond Valdes    
Lone White    

James Baines,

   
Elizabeth Barden Portrait Artists  
, Amanda Feher,    
Bettina Glass    
Ben Jenkins    
Angela Meyer    
"Dusty " Bob Prickett   Saturday 5 March - Thursday 5 May 2005
Gloria Medlik Acrylic Artist  
Julie Hardiman Ceramist  
Ilona Born Water Based Media  
Cynthia Volger Textile Artist  
Klaus Mockel Wood Sculptor  
Olga Kaptein Sculptor Saturday 7 May - Thursday 7 July 2005
Annette Tranter Ceramist  
Christina Freschini Ceramist  
Jacob Pilot Mixed Media Artist  
Mark Williams Pastel Artist  
Louise Derry Pastel Artist  

Exhibitions ceased 7 July 2005